וורוצלב – שחקן מפתח עולה במפת העסקים האירופאית

מאמר מאת: Martyna Petrus

PR Specialist at ANTAL

 

וורוצלב , העיר הציורית, הרביעית בגודלה בפולין, מרכז עסקי ותעשייתי חשוב, הפכה בשנים האחרונות למוקד משיכה לחברות בינלאומיות מהגדולות בעולם ולמשקיעים זרים , שקבעו בעיר יתד לפעילותם המסחרית.

במחקר שנערך לאחרונה על ידי BEAS בנושא "הערכת סביבה עסקית" , בשיתוף עם חברת מקינזי, Cushman & Wakefield וחברת ANTAL, התוצאות העידו על כך שפולין ככלל, מזה זמן רב, שומרת ומחזקת את מעמדה בזירה הבינלאומית כמובילה במשיכת השקעות זרות.

בבחינת פריסת ביקושים והצמיחה העירונית, העיר וורוצלב, המוכרת כאחת מהמיקומים הדינמיים  להשקעות במרכז אירופה, ממשיכה במסלול הצמיחה המרשים שלה. לפי תוצאות הסקר האחרון, העיר דורגה במקום השני, עם ציון של 7.9/10, בדירוג פוטנציאל ההשקעות בין הערים הפולניות, בין היתר הודות לגישה  המעודדת תמיכה בעסקים.

תוצאות המחקר מתבססות  על חשיפת תוכניות ההשקעה של החברות הפעילות בפולין לשנים 2023-2025.

 

הסטודנטים בוחרים בוורוצלאב

פרמטר נוסף שראוי לבחון מאחר והוא מהווה מאיץ משמעותי לעלייה בדירוג פוטנציאל הביקושים להשקעות בעיר , טמון בעובדה שוורוצלב היא מרכז אקדמי חזק מהמובילים בפולין.

בעיר למעלה מ – 105,000 סטודנטים, נתון מספרי שנמצא במגמת עלייה תמידית, בשל הביקוש ללמוד במוסדות האקדמיים המובילים , המיוצגים בין היתר על ידי הטכניון של וורוצלאב – האוניברסיטה הטכנולוגית המובילה בפולין, מוסד שמושך אליו את מיטב המוחות .

במהדורה הרביעית של המחקר , התוצאות הראו כי ההערכה הממוצעת של הפוטנציאל החינוכי בוורוצלב  הייתה גבוהה ביותר בהשוואה לשאר הערים שנבדקו במדינה ועמדה אף היא על ציון גבוה של 7.9 / 10

הודות לרקע האינטלקטואלי של האוכלוסייה בוורוצלב, ומעבר לכך שלל התשתיות הטכנולוגיות והמעבדות המתקדמות, וורוצלב מחזקת את מעמדה כיעד הכי פופולרי ומבוקש במדינה להקמת מרכזי מחקר ופיתוח ומרכזים להעברת תהליכי ידע.

 

וורוצלב – מוקד משיכה לטאלנטים לא רק מתחום IT

בוורוצלב לא קיים מחסור במוחות וכישרונות בתחומי המחשוב, הנדסה, ושאר תחומי הסקטור העסקי, שבאופן טבעי מהווים מוקד משיכה להשקעות מבית ומחוץ.

מדו"ח השכר שפרסמה חברת "ANTAL" המומחים בתחומים אלה נהנים משכר תחרותי לאור הביקושים העולים לכוח אדם איכותי ומקצועי, לדוגמא: מפתחים יכולים להגיע לשכר שבין 19,000-23,000 זלוטי בחודש ברוטו, מהנדסי ייצור 7,500-13,000 זלוטי לחודש ברוטו, ומנהלי לוגיסטיקה 11,000-18,000 זלוטי לחודש ברוטו.

Joanna Wróbel, מנהלת צוות שירותי IT "ANTAL", מדגישה כי הנתונים מאשרים את העובדה שוורוצלב איננה רק מרכז אקדמי אלא HUB עסקי המתפתח באופן דינמי ו, ומחפשי העבודה המומחים בתחומם יכולים למצוא מסלולי קריירה מעניינים.

נכון להיום, יש בעיר לא מעט עובדים חדשים בעלי השכלה גבוהה, אשר הגיעו ממדינות שכנות ממזרח לגבול המזרחי בפולין, מה שמחזק עוד יותר את הביקוש להשקעות באזור.

 

וורוצלב – בירת הסטארטאפ של פולין

המחקר האחרון של חברת ANTAL בשיתוף עם AKCES NCBR נותן זרקור מעניין על פוטנציאל ההשקעה בוורוצלב, לאור העובדה שזאת העיר המובילה בפולין במספר הסטרטאפים.

28% מחברות ההזנק בפולין פועלות באזור, נתון מעניין  אף יותר לאור העובדה שבעיר הבירה וורשה יש רק 19% חברות הזנק פעילות.

הנתון הזה משקף יותר מכל את מידת האטרקטיביות של וורוצלב לעוד ועוד חברות צעירות וחדשניות, בעיקר חברות טכנולוגיות בתחום התוכנה, חומרה, מדטק, AI, וכ"ו.

 

Anika Jabłońska, יועצת גיוס בכירה בחברת "ANTAL" מציינת כי המעבדות המתקדמות, תשתיות טכנולוגיות חדשניות, ושיתוף הפעולה ההדוק בין המגזר העסקי למוסדות האקדמיים בוורוצלב יצרו תנאים אידיאליים לתהליכים של פיתוח וידע במיקור חוץ.

 

שוק המשרדים השני בגודלו באזור

בשנת  2023 שוק הנדל"ן המסחרי בוורוצלב ביחס לשווקים אחרים באזור היה בשיאו הן מבחינת השקעת היזמים והן מבחינת היזמים הביקוש שכירויות.

נכון להיום, נבנים בוורוצלב כ – 85,000 מ"ר של משרדים אשר ייכנסו לשוק בשנים הקרובות. . הדבר מעיד על כך שוורוצלב נתפסת כמרכז עסקי מועדף להשקעות באזור.

וורוצלב שומרת על מעמדה ותופסת את המקום השני בשוק הנדל"ן המסחרי בפולין, ומציעה תנאים מפתים ליזמים ולמשקיעים המחפשים נדל"ן מסחרי מודרני .

Marcin Siewierski , ראש מחלקה  Cushman & Wakefield, מציין כי יחד עם זאת, שוק הנדל"ן המסחרי מתמודד גם עם אתגרים: בשנת 2024 – 2025 יש צפי לירידה בכמות שטחי מסחר ומשרדים, עלייה במחירי השירותים, התפעול  והמימון להשקעות חדשות, וכל זאת מוביל לצורך לחסוך בעלויות, הן מבחינת השוכרים הפוטנציאלים והן עבור בעלי הנכסים.

שתפו:
עכשיו נותר רק לצאת לסיור בגלריה ולאתר את ההשקעה המתאימה לך!
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:
חדשות ועדכונים